Kredi Kartı ile Ödemeye Alternatif : Paypal’ın Hikayesi

steponline 30 Mayıs 2013 0
Kredi Kartı ile Ödemeye Alternatif : Paypal’ın Hikayesi

İnternetten alışveriş yapanlar, kullanmasalar bile PayPal’ı duymuşlardır. Alternatif ödeme sistemlerinin öncülerinden olan PayPal’ın bugünkü oluşumu Mart 2000 tarihinde gerçekleşmiş olsa da şirketin kuruluşu 1998 yılına dayanıyor.
Online ödeme şirketinin doğuşu Kaliforniya’da bulunan Stanford Üniversitesi’nde gerçekleşiyor.
Ağustos 1998’de Stanford Üniversitesi’nde ders veren Peter Thiel, bir ders sonrası Max Levchin ile tanıştı ve Levchin ile beraber tanışmalarından birkaç hafta sonra şifrelenmiş yöntemlerle PDA’ler (kişisel dijital asistanlar, bugünkü akıllı telefonlar) üzerinden ödeme yapılacak bir teknoloji üzerinde çalışmaya başlayarak, Fieldlink adında bir şirket kurdular. İkili Aralık 1998’de confidence (güven) ve infinity (sonsuzluk) kelimelerini birleştirerek, Fieldlink’in adını Confinity olarak değiştirdiler. Ödeme ve şifreleme üzerine odaklanan şirket internet sitesini 1999 yılında hayata geçirdi.
Ekim 1999’da Confinity’de çalışan bir mühendis, kullanıcıların eposta ile ödeme yapabilecekleri bir online demo geliştirdi ve böylelikle PayPal’ın ilk adımları atılmış oldu. Şirket kullanıcıları çekmek için, PayPal’ın sistemine kayıt olan herkese 10 dolar değerinde bir hesap açarak PayPal’ın ilk kampanyasını sunmuş oldu.
2000 yılına gelindiğinde PayPal, o dönemin en popüler açık artırma sitesi eBay üzerindeki kullanıcılar tarafından kullanılmaya başlandı. eBay’deki kullanıcıların ilgisini çekmeyi başaran PayPal, sistemini bu siteye göre değiştirdi ve 100 bin kullanıcı eBay üzerinde PayPal’ı kullanmaya başladı. Aynı dönemde online ödeme sistemlerinin geleceğini gören eBay, Billpoint’i satın almıştı; fakat sadece 4000 kişi bu sistemi kullanıyordu. Aynı dönemde PayPal üzerinden ise günde 200.000 işlem gerçekleşiyordu.

Mart 2000’de PayPal 1 milyon kullanıcıya ulaştı

paypal-win

Mart 2000’de 1 milyona ulaşan PayPal, Elon Musk’ın 1999 yılında kurduğu X.com ile birleşme kararı aldı ve Elon Musk yönetim kurulunun ve CEO koltuğunun başına geçti. 1 milyon üyenin olması teknik destek ekibine duyulan ihtiyacı artırdığı için Nisan 2000’de şirket ilk müşteri hizmeti servisini La Vista Nebraska’da açtı.
PayPal, online sahtecilik (fraud) vakalarını önlemek için CAPTCHA olarak bilinen bir sistemi kullanmaya başladı. Mart 2001’de CTO Max Levchin ve mühendis David Gausebeck’in beraber geliştirdikleri bu sistemde kullanıcılar okunması zorlaştırılmış bazı harf ve karakterleri girerek işlem yapıyorlardı. Bu sistem otomatik olarak gerçekleştirilmeye çalışan sahtecilikleri önlemede kullanıyordu.
İsmi 2001 yılına kadar X.com olarak kalan şirket, adını PayPal olarak değiştirmeye karar verdi. PayPal’ın, şirketin en popüler ürünü olması bu isim değişikliğindeki en büyük etken olarak öne çıkıyor.
Şirket Şubat 2002’de halka arz edildi ve şirketin hisse değerleri %54 artış gösterdi. PayPal, 11 Eylül 2001’de İkiz Kuleler’e yapılan saldırılarından sonra halka arzı gerçekleşen ilk şirket olarak da bilinir.
Ekim 2002’de eBay, PayPal’ı Satın Aldı

eBay tarafından 14 Ekim 2002’de 1,5 milyon dolara satın alınan PayPal, yine aynı dönemde Euro ve Sterlin ödemelerinde de kullanılmaya başlandı.
Şirket, 2004 yılında yayınladığı ilk API ile geliştiricilerin ve mağazaların daha gelişmiş ödeme sistemleri ve servisleri yaratabilecekleri bir ortam yarattı. 2004 yılının sonunda eBay UK’de PayPal’ın kullanıma açılması şirketin gelirlerinin %300 artmasını sağladı. Şirket 2004 yılında tüm dünyada 1,4 milyar dolarlık bir ciro yaptı.
PayPal 2006 yılında mobil dünyaya ilk adımı attı. Kullanıcılar bu sistemle beraber, cep telefonları üzerinden kısa mesajlar ile istedikleri yerden ödeme yapabilmeye başladılar. 2006 yılında şirket 103 ülkede hizmet verir hale gelmişti ve 10 farklı para birimi ile PayPal üzerinden işlem yapılabiliyordu. Bu gelişmeden bir yıl sonra PayPal, Avrupa Birliği’nden bir banka lisansı aldı ve böylelikle şirket Avrupa’daki büyümesine devam etti.
2008 yılında eBay’in Bill Me Later’ı satın almasıyla beraber PayPal’ın hedef kitlesi ve üye sayısı da artmış oldu. Küresel boyutta çok farklı pazarlara açılan şirket, internet sitesini 9 farklı dilde yayınlayarak, bu pazarlardaki kullanıcılara daha rahat ulaşabilmek için çalışmalara başladı.
2009 yılına geldiğimizde PayPal 24 farklı para biriminde hizmet veriyordu. eBay ve PayPal bu yıl içinde kullanıcılara Bill Me Later hesaplarıyla ödeme servisini açtı. ABD’deki eBay ve PayPal’ın aktif ve düzenli kullanıcıları Bill Me Later üzerinden kredi kartlarına ihtiyaç duymadan hızlı ve kolay bir şekilde ödeme yapabilmeye başladılar.
Şubat 2010’da PayPal ve Facebook el sıkıştı

Paypal-facebook

Sosyal medyanın kullanıcılar arasında yaygınlaşması ve şirketlerin de tüketicilere sosyal medya hesapları üzerinden reklamlara sunmaya başlamasıyla özellikle Facebook reklamlarının önemi oldukça arttı. Şubat 2010’da PayPal, Facebook ile anlaşarak tüketicilerin Facebook reklamlarını PayPal hesaplarıyla ödemelerine olanak sağladı. Bunun yanı sıra Facebook Credits için yine PayPal kullanılabilecekti. Böylelikle tüketiciler Facebook üzerinde kredi kartı bilgilerini paylaşmadan PayPal ile ödeme yapabileceklerdi.
Mobile de yatırımlar yapmaya devam eden şirket iPhone kullanıcılarının PayPal hesapları üzerinden birbirleriyle para transferi yapıp, mobil cihazları üzerinden hesaplarına erişebilecekleri bir uygulama geliştirdi. Bu uygulama 3 haftadan kısa bir sürede 1 milyondan fazla kullanıcı tarafından indirildi. Mayıs 2010’da şirket mobil uygulamasını Android cihazlar için sundu ve iPhone kullanmayan PayPal üyeleri de bu hizmeti kullanmaya başladı.
Çin’in e-ticaret devi Alibaba da PayPal ile anlaşarak ödeme sistemleri arasına PayPal’ı ekledi. Nisan 2010’da gerçekleşen bu anlaşmayla yurtdışındaki kullanıcılar, Alibaba üzerinden daha rahat bir şekilde ödeme yaparak, para birimi dönüştürme gibi sorunlarla uğraşmadan Alibaba üzerinden alışveriş yapmaya başladılar.
Mart 2011’de PayPal Türkiye’de hizmet vermeye başladı

PayPal global çalışmalarına devam ederken, Türkiye’nin gelişmekte olan e-ticaret pazarını görerek Türkiye ofisini Mart 2011’de açtı. 2012’de 1,6 milyondan fazla üyeye ulaşan şirket, 3000’in üzerinde işlem gerçekleştirdi.
Küresel boyutta bakıldığında ise PayPal şu an 190 farklı pazarda hizmet veriyor ve 232 milyon üyesi bulunuyor. Aktif olarak PayPal’ı kullananların sayısı ise 100 milyonun üzerinde. Tüketiciler PayPal hesapları üzerinden 26 farklı para biriminde para transferi yapabildikleri gibi alışverişlerinde de bu hesaplarını kullanabiliyorlar.
2012 yılında PayPal üzerinden 145 milyar dolarlık işlem yapıldı. 2008 yılında bu rakam 60 milyar dolarken, 2009’da ise 71 milyar dolar seviyelerindeydi. 2012’nin 3. çeyreğinde eBay’in gelirlerinin %40’ını 1,37 milyar dolar ile PayPal oluşturuyordu.
PayPal, 2013 yılında fiziki mağazalara da yatırım yapmaya başladı. Ocak 2013’te ABD genelinde 23 perakendecinin 18.000 mağazasında hizmet vermeye başlayan PayPal, bu hizmetiyle halen fiziki mağazalardan alışveriş yapan tüketicilere de ulaşmayı hedefledi. Şirket, şu an ABD’de 50 farklı perakendeciyle anlaşmış durumda ve 2013 sonuna kadar hizmet verdiği mağaza sayısını 2 milyona çıkartmak istiyor.

kaynak : eticaretmag.com – Sinan Oypan

Leave A Response »

%d blogcu bunu beğendi: