Dünyaca Ünlü Firmalar Türkiyede Franchise Master Arıyor

steponline 15 Mayıs 2013 2
Dünyaca Ünlü Firmalar Türkiyede Franchise Master Arıyor

Dünyada başarıları kanıtlanmış ama Türkiye’ye henüz gelmemiş birçok franchise şirketi var. Bunlar Türkiye’nin artan cazibesini izliyor ve iyi bir fırsat bulmaları halinde hemen adım atmayı planlıyorlar. İlk adımı da birlikte hareket edecekleri bir master franchise ile atmak isteyen bu şirketleri araştırdık. İzlerine ulaştığımız Amerika’dan İngiltere’ye, İtalya’dan Avustralya’ya kadar bulundukları ülkelerin alanlarındaki en güçlü bu 18 şirketle, Türkiye’ye girmeye hevesli 10 şirketin Türkiye planlarını araştırdık. Dünyada öyle bir Türkiye modası başladı ki ülkemizde faaliyet yürütmeyen yabancı şirketler için bu durum mutlak bir eksiklik olarak görülüyor artık. Hele Avrupa’nın durgunluktan bir türlü çıkamadığı, ABD’de yeteri kadar büyümenin yaşanamadığı şu dönemde Türkiye, adeta şirketler için bir can simidi gibi. Çünkü hemen her kesimden şirket Türkiye’de bir şekilde bulunmayı en önemli gündem maddelerinden biri olarak görüyor. Ekonomist zaman zaman yaptığı gibi bir kez daha araştırma projeksiyonlarını bu ülkelere tuttu ve yeni genişleme-büyüme perspektiflerinde Türkiye’nin önemli bir yer almaya başladığı şirketleri buldu. Yalnız bu şirketlerin özelliği, bugüne kadar Türkiye’ye hiç adım atmamış olmamaları.

cf1

Bulundukları pazarlarda çok güçlü olmalarına karşın bugüne kadar Türkiye’ye gelmemiş olan bu şirketler, artık ciddi bir şekilde Türkiye pazarında var olabilmenin stratejilerini kuruyor. Her biriyle tek tek görüşerek bilgilerini topladığımız 18 şirket, Türkiye lisansını ya da distribütörlüğünü vermek için başvurularınızı bekliyor. İtalyan dondurmasından ev bakım hizmetlerine, ABD’nin en büyük aile restoran işletmecisine kadar çok farklı alanlarda faaliyet gösteren bu şirketlerin Türkiye lisansını alan girişimciler, altyapılarını kurduktan sonra kendi bayilik teşkilatlarını da kurabilecekler. Bu şirketlerin yanı sıra, Türkiye’ye girmeye hevesli 10 şirketi de araştırdık. İşte girişimcilere başarı hikayesi yazabilecekleri beyaz bir sayfa açabilecek bu şirketler, faaliyet gösterdikleri alanlar, iletişim bilgileri ve koşulları…

Image: Denny's Restaurant

1- Denny’s
DÜNYANIN EN İYİ AİLE RESTORANI

2  bin 200 restoran, ayda 29 milyon müşteri ve 2 milyar dolar ciro. Dünyanın bir numaralı aile restoranı olarak kabul edilen Denny’s, 1953’ten bu yana müşterilerine hizmet veriyor. Kurulduğunda bir donut zinciri olarak faaliyet gösteren hatta ismi de Danny’s Donuts olan Denny’s, bir süre sonra üç öğün yemeğin verildiği klasik bir aile restoranına dönüştü. Denny’s’in de en önemli özelliği bu. Oldukça geniş bir menüde çocuktan yaşlıya herkese hitap eden bir hizmeti, hoş bir ambiyansla sunuyor oluşu. Akşam yemeğinden sonra Dennys bir bara dönüşüyor. 1981’de bininci restoranını açan şirket, 2010’da sayıyı 8 ülkede 2 bin 100’e yükseltti.

Son yıllarda büyümesini Amerika dışına çıkaran şirket, Çin, Japonya, Kanada, Yeni Zelanda, Meksika, Porto Riko ve Kosta Rica’da faaliyet gösteriyor. Denny’s’i Türkiye lisansını satmak için uzun zamandır yatırımcı aradıklarını söyleyen şirket danışmanı William Bill Edwards, mayıs ayı içerisinde bu amaçları için İstanbul’a hem kenti incelemek hem de olası yatırımcılarla görüşme yapmak için geleceğini de vurguluyor.
İnternet adresi: www.dennys.com
Email: [email protected]

C house

TÜRKİYE AÇILMAK İSTEDİKLERİ EN ÖNCELİKLİ ÜLKE
Kahve pazarındaki hızlı büyüme bu alandaki uluslararası oyuncuları açısından Türkiye’yi gözde ülke haline getirmiş durumda. İtalyan C House Türkiye’yi radarına almış bu tip şirketlerden biri. Aslında C House çok eski bir şirket değil. 2007 yılında kurulmuş olmasına karşın hızla yayılarak İtalya dışında Fransa, İspanya, Bulgaristan, Yunanistan, Fas, Kanada, Güney Kıbrıs, Birleşik Arap Emirlikleri ve Polonya’da da faaliyet göstermeyi başarmış ve bir zincire dönüşmüş. Toplam 45 şubesi var ve bunların 30’u İtalya’da bulunuyor. Şirket 2013’den itibaren büyümesini özellikle Ortadoğu ve Doğu Avrupa ülkelerinde gerçekleştirmek istiyor. C House’un uzun zamandır yaptığı açıklamalarda, uluslararası büyümede Türkiye’nin öncelikli ülkelerden biri olduğu özellikle vurgulandı. Şirket yöneticilerinden Cristiano Iezzi, C House’un en önemli özelliğinin kahvesi olduğunu söylüyor. Rakiplerinden farklı olarak en taze ve kaliteli kahve çeşitlerini müşterilerine sunduğunu her fırsatta vurgulayan şirket, yemek kısmıyla da iddialı. Sandviç, makarna ve pizza şirketin menüsündeki kozları.
İnternet adresi:
www.chouseitalia.com
Email: [email protected]

teriyaki

3- Teriyaki
ASYA MUTFAĞINI EN HIZLI ONLAR SEVİS EDİYOR

Malum, Uzakdoğu mutfağına ilgi her geçen gün artıyor. Bu ilgiyi bir dünya markasıyla fırsata çevirmek ise sizin
elinizde. Dünyaca ünlü girişim dergisi Entrepreneur tarafından ‘en iyi hızlı servis Asya restoranı’ ödülü kazanan Terikayi’nin uzmanlık alanı Japon mutfağı. Şirketin 137 restoranı bulunuyor ve yılda dört milyon tabak yemek servisi gerçekleştiriyor. Kanada’da kurulduğu için Kanada şirketin en kuvvetli olduğu pazar. Üç farklı restoran konseptinde faaliyet gösteren zincirin Kanada dışında İtalya, Kuveyt, Porto Riko, Honduras, Panama, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri’nde de restoranları bulunuyor. Nik Jurkovic Türkiye pazarıyla yakından ilgilendiklerini belirtiyor.
Internet adresi:
www.T eriyakiExperience .com
Email: njurkovic@T eriyakiExperience .com

Mr Pretzels

4- Mr Pretzels
Simite ithal rakip gelecek

ülkede faaliyet gösteren Mr. Pretzels, adından da anlaşılacağı gibi pretzel satıyor. Bizim için simit neyse Amerikalılar için de Pretzel o anlama geliyor. Buğday unu, susam, bitkisel yağ, kaymağı alınmış süt, malt, ekmek mayasıyla yapılan pretzel, hem Amerika’da, hem de Avrupa’da oldukça fazla tüketimi olan bir yiyecek. 20 ülkede 200 şubeyle faaliyet gösteren Mr. Pretzels, bu alanın önemli şirketlerinden biri. 1994 yılında kurulan şirketin en önemli özelliği küçük mağazalarda müşterilerine hizmet sunabilmesi. Bu yüzden de yurt dışında alışveriş merkezlerinde küçük kioskları sıklıkla görebiliyorsunuz. Mr. Pretzels’in en popüler ürünleri ise çikolatalı, permasan peynirli ve tarçınlı pretzellar.
İnternet adresi:
www.mrpretzels.com
Email: ncriconet@ mrpretzels .com

build-a-bear

Build-A-Bear
5- HEDEFİNİZ ÇOCUK GİRİŞİMCİLİĞİYSE, BU İŞ SİZE GÖRE

Eğer çocuklara yönelik bazı girişimlerin geleceğin en çok kazandıracak işler arasında olacağını düşünenlerdenseniz, Build-A-Bear Workshop tam size göre. Maxine Clark tarafından kurulan ve ilk mağazasını 1997’de açan Build-A-Bear Workshop, şu an 400 noktada faaliyet gösteriyor. Amerika dışında Avustralya, Bahreyn, Brezilya, Kanada, Almanya, İrlanda, Japonya, Singapur ve İsveç gibi birbirinden farklı kültürlerdeki pazarlarda şubeleri olan şirket, toplam 20 ülkede faaliyet gösteriyor. Build-A-Bear ilk başta bir oyuncakçı dükkanını andırsa da, farklı hizmet anlayışlarıyla rakiplerinden sıyrılıyor. Örneğin Build-A-Bear Workshop parti organizasyonlarında bir hayli etkin bir marka. Çocuklara yönelik her tür temalı parti organizasyonunu gerçekleştiriyor. Mağazalar ise neredeyse tamamen oyuncak ayılara ayrılmış. Yüzlerce çeşit ayıyı çocuklar istedikleri şekilde giydirip satın alabiliyorlar. Şirketin portföyünde oldukça geniş bir giysi seçeneği söz konusu.
İnternet adresi: www.buildabear.com
Email: [email protected]

Rita's Italian Ice

Rita’s Italian Ice
6- EN YAYGIN İTALYAN DONDURMASI

Eski bir itfayeci olan Bob Tumolo, 1984’te Rita’s’ı kurduğunda tek bir hedefi vardı. O da en iyi, en taze İtalyan dondurmasını Amerikalılar’a yedirmek. Kısa sürede her şey istenildiği gibi gitti ve Rita’s hızla şubeleşti. Şu an sadece Amerika’da 625 noktada Rita’s Italian Ice’ın şubesi bulunuyor. Bu rakam Rita’s’ı İtalyan dondurmasında Amerika’nın en yaygın zinciri yapmaya da yetiyor. 2011’de çoğunluk hissesi ve yönetimi Falconhead Capital’e geçtikten sonra Rita’s büyümesini yurt dışına da kaydırdı. 2012’de Kanada, Hindistan ve Çin pazarlarına giren şirket, Hindistan’da 50 şube açmak için kolları sıvadı. Bu yıldan itibaren özellikle Avrupa pazarında hızlı bir yayılma hedefleniyor.
İnternet adresi: www.ritasice.com
Email: [email protected]

Maid2Clean

7- Maid2Clean
İNGİLTERE’NİN BİR NUMARASI

Avrupa’da ve Amerika’da temizlik hizmeti bize nazaran son derece gelişmiş ve kurumsaldır. Bunu hem ofis temizliği hem de ev temizliği için söylüyoruz. Bu alandaki binlerce şirket, işlerini son derece profesyonel bir şekilde yapmakta. Maid2Clean de bu şirketlerden biri. Hatta İngiltere’nin bu alandaki bir numaralı markası. Yakın bir zaman içinde Kanada pazarına da giren şirket, uluslararası bir marka olmak için bu yolda ilk adımı da atmış oldu. Kurulduğundan bu yana yani yaklaşık 20 yılda, 2.5 milyonun üzerinde temizlik gerçekleştiren şirket 164 şubeye sahip. Şirket, Kanada’nın ardından hızla artan yeni gayrimenkul projeleri, AVM’ler ve ofis-rezidans projeleri nedeniyle Türkiye’yi de radarına almış bulunuyor.
İnternet adresi: www.maid2clean.co.uk
Email: [email protected]

roundtable_pizza

8- Round Table Pizza
10 YILDA 30 PİZZASI ‘EN İYİLER’ ARASINA GİRDİ

Pizza tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’ye de hızla büyüyen bir alan. Round Table Pizza, bu işin en büyüklerinden biri. 1959’da William R. Larson tarafından kurulan şirket, 51 yılda 500’ün üzerinde restoranla Amerika’nın pizza devi haline gelmeyi başardı. Round Table Pizza’nın rakiplerinden belki de en önemli farkı yenilikçiliği. Geçtiğimiz 10 sene içerisinde 30 başarılı olmuş pizza çıkaran şirket, menüsünü de sürekli yeniliyor. Hem restoran hem de take-a-way’e yönelik corner konsepti olan şirketin restoranları yüzde 80 oranında girişimciler tarafından işletiliyor. Bir başka önemli özelliği ise pizzalarını yaparken sadece günlük ürünler kullanması. Uzun yıllar Amerika dışında faaliyet göstermeyen, yeni yeni dış pazarlara açılmaya başlayan şirket, en son geçtiğimiz ay Hindistan’da 50 restoran açmak için master franchise anlaşması gerçekleştirdi. Şirketin hedefinde bulunan ülkelerden biri de Türkiye. Türkiye’de de bir master franchise arayışını gündemine alan Round Table Pizza, burada ciddi bir potansiyel olduğunu düşünüyor.

İnternet adresi:
www.roundtablepizza.com
Email: [email protected]

The Melting Pot

9- The Melting Pot
FONDÜ DENİLİNCE TEK ADRES

Malum, İsviçre mutfağı deyince akla ilk fondü geliyor. Et ve peynir fondüsü gibi ana yemeklerin haricinde, küp biçiminde kesilmiş kuru kek ve bisküvilerin ya da çeşitli meyvelerin çikolatalı sosa bulanarak yenildiği çikolatalı fondü de bir hayli popüler. Fondü’nün en önemli özelliği ısıya dayanıklı bir kabın ispirto ocağı üzerinde masada bulundurulması ve yiyeceğin içine sokulup pişirilerek ya da sosa bulanarak yenmesi. Bunları niçin mi anlattık? Melting Pot, Amerika’nın en yaygın fondü restoran zinciri de ondan. İlk restoranını 1975’te açan şirket, bugün 150 noktada faaliyet gösteriyor. Üstelik sadece Amerika’da değil, Kanada ve Meksika pazarlarında da bir hayli popüler. Türkiye pazarı ise şirketin uzun zamandır ilgi alanı içinde yer alıyor ve yakın zamanda bunu realize etmek istiyorlar.
İnternet adresi:
www.meltingpot.com
Email: [email protected]

BrightStar Care

10- BrightStar Care
YAŞLI BAKIMINDA J0 DÜNYADA PARLAYAN İSİM

Tüm dünyada yaşlı nüfus artıyor. 2000 yılında dünyada 650 milyon kişi 60 yaşının üzerindeydi. Yapılan tahminlere göre, 2050 yılında bu rakam tam 2 milyara çıkacak. Rakamlar yaşlılara yönelik pazarın ileriki yıllarda ne kadar büyüyeceğini net olarak oraya koyuyor. BrightStar Care yaşlılara yönelik evde bakım hizmeti sunan bir şirket. 2002 yılında Shelly ve JD Sun tarafından kuruldu. Şu an Amerika genelinde 250 noktada faaliyet gösteriyor. Yaşlılara yönelik her türlü bakımı yerinde gerçekleştiren BrightStar Care, rakiplerinden farklı olarak yaşlılara medikal hizmet de sağlıyor. Günlük bakımın yanı sıra, bünyesindeki doktor ve hemşirelerle gerektiğinde tıbbi destek sağlıyor. Kanada pazarında da var olan şirket, bundan sonra büyümesini Avrupa’da gerçekleştirmek istiyor.
İnternet adresi: www.brightstarcare.com
Email: rhays@egsintl .com

Jodi Miller Lubbock Avalanche-Journal Beef O Brady's

11- Beef ‘O’ Brady’s
İSTER OYUN OYNAYIN, İSTER YEMEK YİYİN

1985’de Jim Mellody’in bir hayali vardı. Arkadaşların ve ailelerin bir araya gelip, yemek yiyebileceği ve içki içebileceği bir pub. Sporu çok sevmesinden ötürü de bu pub’ın içinde farklı dallarda bolca spor müsabakaları göstermeyi istiyordu. Bugün 21 eyalette 213 şubeye ulaşan Beef ‘O’ Brady’s’in öyküsü işte böyle başladı.
Florida merkezli şirket, tipik bir aile restoranı olarak dikkat çekiyor. Ailenin büyük bireyleri yemeğini yiyip içkisini yudumlarken, minik bireyler bir köşede video oyunu oynayabiliyor. Orijinal menüde yemek ağırlıklı olarak İrlanda’dan olsa da, her zevke uygun geniş bir menü söz konusu.
İnternet adresi: www.beefobradys.com
Email: [email protected]

Kono Pizza

12- Kono Pizza
KÜLAHTA PİZZAYA NE DERSİNİZ?

O kadar çok pizzacı var ki, başarı için artık farklılaşmak da önemli bir nokta olarak karşımızda duruyor. Kono Pizza’nın en önemli özelliği farklı bir pişirme metoduyla pizzayı külah içinde sunuyor olması. Üretimden pişirme metoduna kadar her şey klasik pizzacılardan farklı gerçekleşiyor. Şirketin restoran sayısı 100’ün üzerinde. İtalya dışında Fransa, Portekiz, Japonya ve Kanada gibi birçok ülkede faaliyet gösteren şirket son olarak Avustralya pazarına girdi ve artık Türkiye pazarıyla da yakından ilgileniyor. Şirket yöneticilerinden Denise Zucco, master franchise anlaşması yapacakları girişimciden ilk altı ay içinde bir şube açmalarını, sonraki bir yıl içinde de bu rakamı altıya çıkarmalarını istediklerini söylüyor. Zucco, ortaklarının patenti kendilerine ait olan fırın dışında kalan tüm yatırımları yerel ürünlerden kullanabileceğini de belirtiyor.
İnternet adresi: www.konopizza.it
Email: [email protected]

Pop-A-Lock

13- Pop-A-Lock
YATIRIMCIYA HER TÜRLÜ DESTEK SÖZÜ VEREN ÇİLİNGİRCİ
1991 yılında kurulan İngiliz şirket, ülkenin en tanınmış ve yaygın çilingircisi. Şirketin uzmanlık alanı otomobiller. Fakat ev ve işyerlerine yönelik çilingir hizmeti de veriliyor. Müşterilerine 7/24 hizmet veren şirket, son derece profesyonel bir anlayışla işini hızla büyütmüş durumda. Bir İngiliz şirketinin Amerika’nın neredeyse her eyaletinde şubesinin olması bunun en önemli kanıtı. Şirket yöneticilerinden Beth M. Harrell, yatırımcılarına her tür desteği sağlayacaklarını özellikle vurguluyor.
İnternet adresi: www.popalock.com
Email: franchise @popalock.com

Gelatissimo

14- Gelatissimo
İTALYAN DONDURMASIYLA ÜN YAPTI

1950’li yılların başında İtalya’dan Avustralya’ya göç eden Franco Lopresti tarafından kurulan Gelatissimo, tipik bir İtalyan restoranı. Avustralya pazarında gösterdiği başarının ardından dış pazarlara açılan şirket, Filipinler, Endonezya, Kuveyt, İtalya • ve Malezya’da da şubelere sahip. Gelatisimo, özellikle Geleto’suyla çok popüler bir restoran oldu. Geleto bildiğiniz İtalyan dondurması. Gelato süt, krema, şeker, yumurta, meyve gibi taze ve doğal malzemelerin karışımıdır. Diğer dondurmalardan ayrılan en büyük özelliği taze dondurma olması. Koruyucu içermediği için -12 ila -16 dereceler arasında tezgahta bekletiliyor. Bu şekilde muhafaza edildiğinden ge-lato’nun raf ömrü kısa sürüyor. Şirket işte bu kısa ömürlü ama cazibesi yüksek ürününü artık Türkiye’de de satmak istiyor.
İnternet adresi: www.gelatissimo.com.au
Email: admin@gelatissimo. com. au

Little Impressions

15- Little Impressions
İŞİNİZ BEBEKLERİN EL VE AYAK KALIPLARINI ÇIKARMAK OLACAK

İşte size çok enteresan bir iş alanı. Little Impressions, özel bir aletle bebeklerin el ya da ayak parmaklarından kalıplar çıkarıyor ve bu kalıpları oldukça hoş çerçevelerde müşterilerine sunuyor. oluşturulan kalıplar, kuşkusuz ölümsüz bir hatıra olarak kalıyor. Düşük yatırım maliyetiyle dikkat çeken Little Impressions özellikle AVM’lerde uygun bir yatırım gibi duruyor.
İnternet adresi:
www.littleimpressions.com
Email: [email protected]

Candy Cakes

16- Candy Cakes
LONDRA’NIN DOĞUM GÜNÜ VE NİKAH PASTACISI

Gıda sektörüyle ilgiliyseniz Candy Cakes size enteresan bir iş sahası sunuyor olabilir. Londra’da kurulan Candy Cakes, ürünleriyle daha ilk bakışta kendine çeken bir marka. Henüz çok yaygın değil, fakat büyüme potansiyeli oldukça yüksek. Ne mi yapıyor Candy Cakes? Taze kahvenin yanında müşterilerine birbirinden güzel pasta ve kekler sunuyor. Kahve ve kek şirketin en önemli ürünleri olarak dikkat çekiyor. Fakat özellikle doğum günü ya da nikah gibi özel günlerden pasta siparişi de bolca alıyor. Yüksek yatırım gerektirmeyen bir iş sahası olan Candy Cakes, ufak mağazalarda faaliyet gösterebiliyor.
İnternet sitesi: www.candycakes.com
Email: [email protected]

Smoothie Factory

17- Smoothie Factory
AMERİKA’NIN EN POPÜLER ALKOLSÜZ İÇECEĞİ

Serinlemek amacıyla içilen ve alkolsüz karışık meyveli kokteylinin parçalanmış buz ile karışımıyla yapılan Smoothie’ler Amerika’da bir hayli popüler. Bizde de özellikle kahve zincirleriyle birlikte yeni yeni pazar bulmaya başladı. İlk şubesini 1996 yılında açan şirketin 2012 sonu itibariyle Amerika, Vietnam ve Çin’de toplam 83 şubesi bulunuyor. Şirketin kurucusu James Villasana, Türkiye pazarıyla oldukça yakından ilgilendiklerini ve büyüme planlarında Türkiye’nin de olduğunu dile getiriyor. Şirket kısa süre içinde Hindistan, Rusya, Katar, Suudi Arabistan, Bahreyn, Mısır ve Pakistan’da da mağaza açmaya hazırlanıyor.
İnternet adresi:
www. smoothiefactory. com
Email: info@smoothiefactory. com
Anytime Fitness

18- Anytime Fitness
SPORLA DÜNYAYI J8 ADIM ADIM DOLAŞIYOR

24 saat açık bir spor salonu işletmesi olan Anytime Fitness, Jeff Klinger ve Chuck Runyon tarafından 2002’de kuruldu. O günden sonra da hızlı bir büyüme gerçekleştirerek, sektöründe önemli bir başarı hikayesinin altına imza atmayı başardı. Anytime Fitness’ın şu an 1816’sı Amerika’da, 335’i dış pazarlarda olmak üzere toplam 2151 şubesi bulunuyor. Yaklaşık da 1.5 milyon üyesi bulunuyor. Amerika’nın her noktasında faaliyet gösteren Anytime Fitness’ın ayrıca Kanada, Meksika, Avustralya, Yeni Zelanda, İngiltere, Hindistan, İrlanda, Polonya, İspanya, Katar, Hollanda ve Japonya’da da şubeleri bulunuyor.

İnternet sitesi: www.anytimefitness.com
Email: mark.daly@ anytimefitness.com

Kaynak: www.ekonomist.com.tr

2 Comments »

  1. Ali 16 Mayıs 2013, 00:08 - Reply

    Çok uzun ancak çok faydalı bir paylaşım olmuş. Teşekkürler

  2. yavuz cerrah 01 Ocak 2015, 15:23 - Reply

    merhabalar step dergisinden almak itiyorum bu konuda bana yardımcı olabılırmızınız arkadaşlar ?

Leave A Response »