Melik Duyar Kimdir?

steponline 14 Mayıs 2013 1
Melik Duyar Kimdir?

Melik Duyar Kimdir?

Çeşitli televizyon kanallarında yaptığı hafıza gösterileri ile tanınan ve Fotografik Hafıza Dünya Şampiyonlarından olan Melik Duyar aynı zamanda “Türkiye Zihinsel Matematik, Hafıza & Fotografik Hızlı Okuma Şampiyonaları”nın (Memoriad) da kurucusudur. Melik Duyar Türkiye’ye “Hafıza ve Beyin Eğitimi” kavramını öğreten ve Türkiye’de bu konudaki eğitimleri başlatan kişi olarak tanınmaktadır.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden 1980 yılında mezun olan Duyar, aynı konuda master çalışmasını tamamlamış, ayrıca özel öğrenci olarak Makina Mühendisliği fark derslerini de almıştır. 1986 yılında Malezaya hükümetinden aldığı bursla Kuala Lumpur INTAN ensititüsünde “Kamu Yönetimi” konusunda çalışmıştır.

1988-89 yıllarında A.B.D.den aldığı Humphrey bursu ile Minnesota Üniversitesinde “Ekonomi” konusunda lisans üstü eğitim görmüş ve ayrıca “Liderlik Eğitimi” almıştır. Bu yıllarda hafıza gücüyle ilgili bilimsel araştırmalara ilgi duyan Duyar, daha sonra 1994 yılında katıldığı, İngiltere Beyin Vakfı tarafından Londra’da düzenlenen Dünya Hafıza Şampiyonasında, “Fotografik Hafıza” dalında dünya şampiyonu olarak altın madalya almış ve dünyanın sayılı hafızaları arasına girmiştir. Bu şampiyonada ayrıca “iskambil kartlarının takibi” ve “karışık bilgilerin takibi” konusunda dünya üçüncüsü olarak iki tane bronz madalya kazanan Duyar, “rakamların takibi”nde de dünya dördüncüsü olmuştur.

MelikDuyar_Oturanvebeyin-Kucuk

Yazar, 1994-95 yıllarında Avrupa Topluluğu tarafından verilen Jean Monnet bursu ile İngiltere’de Exeter Üniversitesinde “Avrupa Topluluğu Ekonomisi” dalında bir başka master çalışmasını daha tamamlamıştır.

İskenderun Demir ve Çelik fabrikalarında Eğitim Merkezi Yöneticiliği ve Dünya Bankasının çeşitli projelerinde eğitimci olarak görev almış olan Duyar, yaklaşık 1988 yılından beri tüm çalışmalarını hafıza, hızlı öğrenme, beyin eğitimi, zihinsel potansiyeli geliştirme ve yaratıcı düşünme teknikleri üzerine yoğunlaştırmış olup, bu konularda araştırmalar yapmakta, yeni eserler hazırlamakta ve çeşitli seminerler vermektedir. Melik Duyar şu anda “Mega Hafıza”nın başkanıdır.

Melik Duyar, MİT’de, Harp Akademilerinde ve Polis Akademisinde “İsimler ve Yüzler Hafızası”, “Beyni Etkin Kullanma®” ve “Yaratıcı Düşünme Teknikleri®” dersleri de vermektedir.

Melik Duyarın bilgilendirici röportajı için tıklayınız… http://www.stepdergisi.com/dergi/

Kaynak: Megaaritmetik

One Comment »

  1. Onur 16 Mayıs 2013, 02:39 - Reply

    Melik bey hafiza egitimlerinize basladim. Tabi sizin gibi olmak her yigidin harci degil. Zaten hayatinizi arastirirken de burdaki biyografinizde gibi siz cok cok zekisiniz ve ustune boyle seylerle ugrasmissiniz, valla tebrik ederim.

Leave A Response »