Kafası karışık yatırımcıya piyasa rehberi…

steponline 27 Haziran 2013 1
Kafası karışık yatırımcıya piyasa rehberi…

Fed’in açıklamalarının ardından dünya piyasalarında förülen dalgalanmalar devam ediyor. Uluslararası piyasalarda altın fiyatlarında görülen sert düşüşler bugün de devam ediyor. Uluslararası piyasalarda altının onsu 1243,90 dolara kadar geriledi. Saat 09:05 ititbariyle altının onsu 1248,55 dolardan işlem görüyor. Kapalıçarşı’da altının gramı 77,69 lira seviyesinden el değiştiriyor. Peki piyasalardaki bu dalgalanmada yatırımcı ne yapmalı.. En anlaşılır ekonomi yazarlarından Güngör Uras, “Altın düşüyor, faiz çıkıyor Ayşe Hanım Teyze ne yapsın?” başlıklı yazısında küçük yatırımcıya bu süreçte yapması gerekenleri sıraladı. Uras, “Belirsizlik hâkimse nakit kraldır. İmkânı olan kredi riskini azaltabilir.” dedi.

TELAŞA GEREK YOK

– Böyle dönemlerde “keşke” diyerek üzülmeyiniz. Kargaşada zarar etmeyeyim, fırsatı değerlendirerek kazançlı çıkayım arayışına girmeyiniz.
– Keşke daha önce borsadan çıksa idim, keşke ucuzken dolar alsa idim, keşke gramı 100 TL iken altınları satsa idim demek işe yaramaz.
– Dolar pahalanacak, dolar alayım demeyiniz. Fiyatlar artacak diyerek ihtiyacınız olmayan malları satın almaya kalkmayınız. Altın düşüyor diyerek altınlarınızı satmayınız.
– Taşların yerinden oynadığı, belirsizliğin hakim olduğu dönemde “nakit” kraldır. Nakdi (TL, dolar, euro) olan, ortalık insanların önünü görecek hale gelene kadar bekler ise pişman olmaz.
– Bankalar hem mevduat hem kredi faizini yükseltecek. Mevduatı olanın getirisi artacak. İmkanı olan kredi riskini azaltır ise rahat eder.

NAKİT KRALDIR

– Doların fiyatının artması ve faizin yükselmesi (genelde) mal ve hizmet fiyatlarına kısa sürede yansımaz. Fiyatlara eklenmesi zaman alır. Çünkü üretici, ithalatçı eldeki stokları eriterek nakit durumunu güçlendirme arayışındadır.
İhtiyacı olmayan gene nakitte kalmalı ama, ihtiyacı olan ve bu ihtiyacını kısa sürede karşılamayı düşünenler araç, ev eşyası ve konut satın alabilirler. Gereksiz yere, “fiyatı artacak” diyerek alış veriş, hele borçlanarak alış veriş yarar değil, zarar getirir.

– “Nakitim bol. Bu para boş yere beklemesin. Bir şeyler almak istiyorum. Ne alayım. Altın mı, gayrimenkul mü, döviz mi?” diye sual eyleyenlere, (bu işin uzmanları) “Borsada ucuzlayan doğru dürüst hisse senetlerine yatırım yapmalarını, konut ve gayrimenkul fiyatlarındaki balonu dikkate alarak yatırım için konut ve işyeri alacak yerde, arsa ve tarla satın almalarını tavsiye ediyor. Ben gene de derim ki, uzmanların önerilerini dinleyiniz ama, siz gene kendi bildiğinizi yapınız.

Kaynak:haberler.com

One Comment »

  1. onur 16 Ekim 2014, 11:29 - Reply

    Risk almadan getiri mümkün değil, doğru zamanda risk almak için de bilgiye ihtiyaç var. Yatırım yaptığımız alanda bilgimizi arttırdığımız sürece hata yapma şansımız azalacaktır.

Leave A Response »