BAŞARI KİŞİSEL DEĞİL EKİP İŞİ

steponline 17 Mayıs 2013 0
BAŞARI KİŞİSEL DEĞİL EKİP İŞİ

Dünyaca ünlü F1 Pilotu David Coulthard, başarının kişisel değil, bir ekip çalışması olduğunu söyledi.

David Coulthard, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından düzenlenen ‘Türkiye Otomotiv Sektöründe 2. Ar-Ge Proje Pazarı ve Otomotiv Komponent Tasarım Yarışması’ kapsamında Bursa‘ya geldi. Bursa Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde konuşan dünyaca ünlü pilot Coulthard, kendisin bir tasarımcı olmadığını belirtti. Coulthard, “Ama kendi ekibime benim hızımı kesen unsurları anlatarak tasarımı etkilerim. Onlar işin teorisine sahipler ama ben bunu pratik olarak yaşayan biriyim. Her zaman için gözden geçiriyorum bir şeyleri, sorular soruyorum, daha iyinin peşine düşüyorum. Hepimizin öğreneceği bir şeyler var, hepimiz çok şey bilebiliriz ama bir araya gelip birbirimizden bir şeyler öğrenebiliriz. Başarı asla kişisel değildir. Ben de tüm şampiyonluklarımın ardında sadece kendimin olduğunu düşünmedim. Her başarının ardında bir ekip vardır. Bu başarı kişisel değil bu ekibin başarısıdır.” dedi.

“İNOVASYON VAZGEÇİLMEZ BİR KAVRAM”

Formula 1’in inovatif tasarımlar adına önemli adımlar attığını dile getiren Coulthard, şöyle devam etti: “Baş ve boyun destek sistemleri adını verdiğimiz bir inovasyon vardı. Bir prototip hazırlandı ve bu temel konsept oluşturuldu. Kaza anında, kafanın dönmesi engellenecek ve beynin minimum hasar görmesi sağlanacaktı. İlk prototipler çok rahatsızlık veriyordu. Özel bir emniyet kemeri tasarlandı. İkinci emniyet kemeri arasına bu prototip yerleştirildi. Bu, daha rahat bir uygulamaydı. Yeni kaza testleri buna iyi yanıt vermişti. Bu, şu anda bugün bütün sürücülerin kullanabileceği bir güvenlik sistemine dönüştü. Güvenlik için olsun performans için olsun inovasyon da Formula 1 yarışları için vazgeçilmez bir kavramdır.”

Renault’nun motorlarının Türkiye’de üretildiğini ve Formula 1 yarışlarına gönderildiğini burada öğrendiğini belirten Coulthard, etkilendiğini ifade etti.

“YARIŞTA 750 MİLYON CİVARINDA VERİ AKTARILIR”

Formula 1 aracı üretildiğinde, beklentilere cevap vermesi gerektiğinin altını çizen Coulthard, “Yarış pistinde gerçekten beklentiler karşılanıyor mu bu önemli. Süreç içinde elde edilen bilgiler değerlendirilir, potansiyel sorunlar ortaya çıkartılır. Aracımın 750 milyon civarında veri, sisteme yarış sırasında aktarılmaktadır. Bilgiler, bu şekilde toplanarak birimlere aktarılır. Bu bilgiler sayesinde her şeyin yolunda gittiğinden emin oluruz. Burada çok zaman harcanır, emek vardır ama potansiyel tehlikeler bu şekilde belirlenir.” şeklinde konuştu.

Formula1

“ATLANTİK UÇUŞU HAVAYI DAHA FAZLA KİRLETİYOR”

Çevrecilerin, doğayı kirlettiği için F1 yarışlarına karşı çıktıklarını, fakat bir Atlantik uçuşu sırasında atmosfere çok daha fazla karbon salınımı olduğunu söyleyen Coulthard, yeni araçların özellikleri konusunda şu bilgileri verdi: “Daha az yakıt tüketen motorlar üreterek, daha gelişmiş turbo teknolojiler üzerinde çalışıyoruz. Hibrit teknolojilerinin etkinliği son derece önemli. Bunun için güvenli olması önemli. Ferrari, Mercedes ve Renault olmak üzere üç Formula 1 üreticisi teknolojilerden çok şey öğrenecek. Hibrit bir güç aktarma üzerinde çalışıyor olalım ya da bir sonraki teknoloji üzerinde çalışalım, fikirlerin gerçek ortamda hayata geçmesi çok önemli.”

Coulthard, 2005 yılında katıldığı İstanbul Park’taki yarış öncesi pisti simülatörden öğrendiğine işaret ederek, bu sistemlerin geliştirilmesinin önemine değindi.

“BU YIL 1.6 MOTORA GEÇİLECEK”

Yarışma yolu ile tasarımın hızlı bir kulvara sokulduğuna dikkat çeken Coulthard, bu sene araçlarda 1.6’lık turbo motora geçiş olacağını kaydetti. Ünlü pilot, “Egzoz sesi, motorların ağır bir sesi var. Formula 1’de de insanlar ses istiyor. Önümüzdeki yıl motorlar farklı olacak ama egzoz sesi üzerinde de çalışıyorlar. Rock konseri havasını size vermek için çünkü Formula 1 hayranları bunu istiyor.” şeklinde konuştu.

“ALONSO YILLIK 40 MİLYON EURO KAZANIYOR”

Bir dinleyicinin ne kadar kazandıklarını sorması üzerine Coulthard, kendisinin 38 yaşında emekli olduğunu ifade ederek, ne kadar kazandığını söylemek istemedi. Coulthard, Meslektaşı Fernando Alonso’nun yılda 40 milyon Euro kazandığını ve bunun içerisine sponsorluk ve reklam gelirlerinin dahil olmadığını söyledi.

Türkiye ekonomisi ile ilgili düşüncelerini de açıklayan Coulthard, “Türkiye‘nin otomotiv sektöründe ne kadar büyük bir oyuncu olduğunu görünce çok sevindim. Otomotiv sektöründe Avrupa’da göstereceğiniz rol de beni gururlandırdı.” şeklinde sözlerini tamamladı.

Kaynak: www.aktifhaber.com

 

Leave A Response »

%d blogcu bunu beğendi: