29 Yaş Altı Girişimciler 3 Yıl Vergi Ödemeyecek

steponline 30 Mayıs 2013 1
29 Yaş Altı Girişimciler 3 Yıl Vergi Ödemeyecek

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, düzenlenen basın toplantısında ilk kez mükellef olacak 29 yaşın altındaki genç girişimcilerden 3 yıl vergi alınmayacağını açıkladı. Böylelikle hazırlanan yeni Gelir Vergisi Reform Tasarısıyla yeni girişimcilere devlet desteği geliyor demek mümkün.

Devletin sağladığı vergi desteği, girişimcilerin ticari hayatlarına başladıkları ilk vergilendirme dönemi ile başlayıp 3 yıl boyunca devam edecek. 29 yaşından küçük girişimcilerin bu teşvikten yararlanabilmesi için 4 şartı yerine getirmeleri gerekiyor. Bu şartlar ise;

  • Girişimciler kendi işinde çalışıyor olmalı,
  • Ticari işletmesini üçüncü dereceye kadar yakın bir tanıdığından devralmamış olmalı,
  • Vergi Dairesi’ne mükellef kaydı yapmış olmalı,
  • Teşvikten yararlandığı üç yıl içinde sahte belge düzenlememeli olarak belirtiliyor.

Yeni kanun ile beraber kayıtdışılıkla olan mücadelelerine devam ederek ellerini daha da güçlendireceklerini belirten Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu tasarıyla berbaer Türkiye’deki kurumların kazançların üzerinden daha fazla kaynak üretmeyi amaçladıklarını da sözlerine ekledi.

7 ana çerçevede değişikliklerin yer alacağı yasa tasarısında gelir ve kurumlar vergileri oranlarında da herhangi bir değişiklik olmadığına da değinen Şimşek, esnafın vergi yükünün artmayacağını da basın toplantısında açıkladı.

Bakan Şimşek, geçtiğimiz aylarda e-ticaret sitelerine gelecek yeni düzenlemeler hakkında da açıklama yaparak, güvenli olmayan ve gerekli özellikleri taşımayan sitelerin kapatılacağını belirtmişti. Yeni girişimcilere gelen bu vergi muafiyetiyle beraber devletin genç girişimcilere olan yatırımının hem online hem de offline tarafta devam ettiğini söyleyebiliriz.

kaynak : eticaretmag.com – Sinan Oypan

One Comment »

  1. Cemil 30 Mayıs 2013, 14:56 - Reply

    çok güzel bir haber.

Leave A Response »