Yapı Kredi’nin İlk Çeyrek Net Karı 544 Milyon TL

steponline 24 Mayıs 2013 0
Yapı Kredi’nin İlk Çeyrek Net Karı 544 Milyon TL

Yapı Kredi, 2013 yılının ilk çeyreğinde 544 milyon TL konsolide net kâr açıkladı. Bir önceki yılın aynı dönemine göre kârını yüzde 31 artıran Yapı Kredi’nin konsolide aktif büyüklüğü ise 135 milyar TL’ye ulaştı. Yılın ilk çeyreğini kârlılık alanında hedeflenenin üzerinde bir performansla tamamlayan Yapı Kredi’de sermaye yeterlilik oranı ise yüzde 16 olarak  gerçekleşti. Ayrıca bu performans sonucunda banka Mart ayında 300 milyon TL temettü dağıtım kararı aldı.

Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın, Yapı Kredi’nin Akıllı Büyüme stratejisiyle yılın ilk üç ayında müşteri odaklı bankacılık anlayışına paralel istikrarlı ve kârlı büyümesini sürdürdüğünü belirtti. Kaynaklarını verimli kullanarak, katma değeri yüksek alanlara odaklanmaya devam ettiklerini belirten Açıkalın, performansları neticesinde ilk çeyrek kârını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 31 yükselttiklerini vurguladı.

Açıkalın, toplam gelir büyümesinin bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18 artışla 1 milyar 815 milyon TL seviyesine ulaştığını ifade etti. Gerek kredilerde, gerekse mevduatta istikrarlı bir performans ortaya koyduklarını belirten Açıkalın şöyle devam etti:

“Kredilerin aktiflere oranı ise 2013 yılının ilk çeyreğinde yüzde 60 gibi sektördeki en yüksek seviyelerden birini yakaladı. Bu çerçevede yılbaşından bu yana ekonominin finansmanı için kullandırdığımız toplam krediler 81 milyar TL seviyesine ulaştı. Konut kredilerinde yüzde 8, bireysel ihtiyaç kredilerinde ve kredi kartlarında yüzde 5, KOBİ kredilerinde ise yüzde 3’lük bir büyüme elde ettik. Ayrıca uzun vadeli yatırım kredilerine odaklanarak yabancı para kredilerimizi de yüzde 3 oranında arttırdık

 

TL MEVDUATTA BAŞARILI PERFORMANS

Yapı Kredi’nin fonlama kaynaklarının çeşitlendirilmesinde de istikrarlı bir performans ortaya koyduğunu belirten Açıkalın, müşterilerin artan güveniyle TL cinsi mevduatın sektör ortalamasının 3 katından fazla bir büyümeyle yüzde 10 seviyesinde güçlü bir artış kaydettiğini söyledi.

Yurtdışı kaynak temininde de uluslararası kurumların inancını ve güvenini bir kez daha teyit ettiklerini belirten Açıkalın, “Yapı Kredi olarak ilk çeyrekte 500 milyon dolar eurobond ihracı ve 20 milyon euro tutarında Avrupa İmar Bankası kredisine imza attık. Öte yandan Nisan ayında 1.5 milyar dolar sendikasyon kredisi temin ettik. Sağladığımız uygun maliyetli bu kaynakları iş dünyasının ve tüketicilerimizin kullanımına ”Hizmette sınır yoktur” anlayışıyla sunmaya devam edeceğiz” dedi.

 

KREDİ KARTLARI, LEASING VE FAKTORING’DE LİDERLİK SÜRÜYOR 

Türkiye’nin ilk kredi kartını sunan banka olarak 25 yıllık öncü konumlarını sürdürdüklerini belirten Açıkalın şöyle devam etti;

Worldcard ile kredi kartları bakiyesinde yüzde 19.4, üye işyeri hacminde yüzde 19.5, işlem hacminde yüzde 17.3, kart sayısında yüzde 17.1, tekil müşteri sayısında ise yüzde 13.4 ile pazarda ilk sırada yer alıyoruz. Ayrıca finansal kiralamada (leasing) yüzde 17.6 ve faktoringde yüzde 15 pazar payı ile yine birinci konumdayız” dedi.

 

ŞUBE DIŞI BANKACILIK’TA HIZLI BÜYÜMEYE DEVAM…

Alternatif Dağıtım Kanalları’nda yenilikçi yaklaşıma devam ederek müşterilerine şube dışı yollardan en hızlı ve kolay hizmeti sunmaya devam ettiklerini belirten Açıkalın, özellikle mobil bankacılık alanındaki yenilikler ve yatırımlar neticesinde mobil bankacılıktaki pazar payının yüzde 13,2’ye ulaştığını söyledi. Yapı Kredi mobil bankacılık uygulamalarının çok kısa bir sürede 210 bini aşkın aktif müşteri tarafından kullanılmaya başlandığını vurgulayan Açıkalın, toplam bankacılık işlemlerinin de yüzde 81’inin şube dışı kanallardan gerçekleştirildiğini bildirdi. En yeni teknolojiyle donatılmış ATM ağının 2.837 adede ulaştığını, şube sayısının ise 929’a yükseldiğini sözlerine ekleyen Açıkalın, yılsonuna kadar toplamda 40 – 50 arası yeni şube açılışı gerçekleştireceklerini de sözlerine ekledi.

 

Yapı Kredi’nin 31 Mart 2013 Tarihli Konsolide Finansal Sonuçlarına İlişkin Seçilmiş Göstergeler:

Net Grup kârı: 544 milyon TL Faaliyet giderleri: 798 milyon TL
Toplam gelirler: 1 milyar 815 milyon TL Toplam aktifler:  135.3 milyar TL
Net faiz dışı gelirler:  504 milyon TL Toplam mevduat:  73.8 milyar TL
Net faiz gelirleri:  1.311 milyon TL Toplam krediler:  80.6 milyar TL

 

Leave A Response »

%d blogcu bunu beğendi: