Piyasalarda ‘Gezi Parkı’ düşüşü

steponline 03 Haziran 2013 1
Piyasalarda ‘Gezi Parkı’ düşüşü

Gezi Parkı’nda başlayıp Türkiye geneline yayılan olayların yarattığı belirsizlik piyasaları çok kötü vurdu. Borsa İstanbul’da çok uzun yıllardır görülmeyen bir düşüş yaşanırken, kayıp yüzde 10’u aştı ve şirketlerin piyasa değeri 63 milyar TL eridi. Günü yüzde 10.47 kayıpla 76 bin 983 puandan tamamlayan borsa, bu seviyede kayıpları en son 2003 yılındaki tezkere krizinde görmüştü.

BORSADA NELER OLDU? GEZİ PARKI EKONOMİYİ NASIL ETKİLEDİ?

– Borsa güne Gezi Parkı’nda yaşanan olayların yarattığı stres nedeniyle güne yüzde 6.43 oranında çok sert bir düşüşle başladı.

– Başbakan Erdoğan’ın konuşmasına kadar endekste hafif bir toparlanma eğilimi görüldü ve kayıplar yüzde 4.5’e kadar geriledi.

– Ancak Erdoğan’ın konuşmasında beklediği yatıştırıcı tonu bulamayan borsada satışlar tekrar hız kazandı ve endeks ilk seansı yüzde 6.67 kayıpla 80 bin 253 puandan tamamladı.

– İkinci seansta ise satışların artarak devam ettiği izleniyor. Borsadaki kayıp önce yüzde 8’in üzerine çıktı ve endeks 78 bin 900’lü rakamlara kadar geriledi.

– Daha sonra bir satış dalgası daha geldi ve endeksteki kayıp yüzde 9.20’ye kadar ulaştı.

– Borsa İstanbul Endeksi saat 15.00 itibariyle yüzde 8.50 kayıpla 78 bin 677 puandan işlem gördü.

– Endeks saat 15.25 itibariyle hafifçe toparlanarak 79 bin 281 puana çıktı. Kayıp ise yüzde 7.8 olarak gerçekleşti.

DÜŞÜŞ TEKRAR HIZLANDI

– Ancak satışlar saat 16.00’dan sonra tekrar hızlandı. Borsa 16.35 itibariyle yüzde 8.67 kayıpla 78 bin 860 puana geriledi.

– Borsadaki satışlar bir türlü durmuyor. Endeks saat 17.15 itibariyle yüzde 9.79 kayıpla gün içi en düşük seviyesi olan 77 bin 569 puanı gördü.

– Endeks saat 17.30 itibariyle yüzde 10.06 kayıpla 77 bin 340 puana indi.

– Borsa günü yüzde 10.47 kayıpla 76 bin 983 puandan tamamladı.

CİDDİ BİR BELİRSİZLİK OLUŞTU

Bosphorus Capital Genel Müdürü Murat Salar, hurriyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada, piyasada bir panik havası olduğunu ve buna en büyük tepkiyi borsanın verdiğini söyledi. Yurtdışı piyasaların da iyi olmadığına dikkat çeken Salar, “Ancak esas düşüş Türkiye’de yaşanan olaylardan kaynaklanıyor. Çünkü ortada ciddi bir belirsizlik oluştu. Bu olaylar sürer mi sürmez mi veya sulh nasıl olacak kimse bilmiyor. İşte bu ciddi belirsizlik satış getiriyor” dedi. Salar, bir sükunet oluştuğunda ise fiyatlamaların tekrar düzelebileceğine işaret etti.

PROTESTOLAR YUMUŞARSA DÖNEBİLİR

Burgan Yatırım Başekonomisti Haluk Bürümcekçi, yaşanan düşüşte son günlerde gerçekleşen protestoların da etkisi olduğunu söyledi. Börümcekçi, “Düşüş eğilimini güçlendirdi protestolar. Ancak gelecek iyi haberler, protestoların yumuşaması ile birlikte sert toparlanma da görebiliriz. Eğer bu sert ortam devam ederse seviye olarak 77 bin 500’ler seviyesine düşer gibi gözüküyor. Gelecek iyi haberlerle birlikte bu seviyenin üstünde de toparlanma görülebilir” dedi.

YABANCILAR ETKİLİ

Radikal Gazetesi yazarı ekonomist Uğur Gürses ise yabancı yatırımcıların bu düşüşte etkili olduğunu söyledi. Gürses, Yabancı yatırımcılar gelişmeleri dikkatle izleyecek. ‘Borsada düşüş, kurdaki yükseliş korktuğumuz kadar olmadı’ diye rahat olmamak lazım. En ufak bir hareketlilikte tekrar satış olacaktır. Herkes birbirini gözlüyor yabancı yatırımcılar olarak. Bir hareket diğer hareketi de gözlemleyecek. Bu işi Türkiye nasıl çözmeye çalışıyor? En önemli gösterge bu olacak… Hükumet çözmeyi düşünüyor mu yoksa kutuplaşmayı artıracak mı? Piyasalar da bunu gözlemleyecek önümüzdeki günlerde” dedi.

dolar

DOLAR VE FAİZ YÜKSELİYOR

Hükümete yönelik gösterilerin siyasi tansiyonu artırması TL’yi bugün gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en çok değer kaybeden para birimi yaparken, tahvil piyasasında geçen az sayıdaki işlemde ise faiz sert yükseldi.

Cuma günü 1.8683 seviyesinde işlem gören dolar/TL güne 1.90 seviyesini test ederek başladı. En son Ocak 2012’de bu seviyeyi gören dolar/TL TSİ 1725’de 1.8892/1.8899 seviyesinden işlem görüyor.

Reuters’a konuşan üst düzey bir bankacı, piyasalarda son dönemde satışların nedeninin not artışı sonrası kâr realizasyonları, Fed’in çıkış stratejisinin yaklaşması ve son siyasi gelişmeler olduğunu belirterek, şöyle dedi:

“Bu olaylar daha fazla büyümez. Ama şunu da unutmamak lazım dünyada piyasalarında bir satış baskısı olacaksa bundan sonraki satış baskısında hangi gelişmekte olan ülke para biriminden daha fazla çıkalım dendiğinde geçen haftalarda Türkiye’den daha az çıkalım derken artık tam tersi, en çok Türkiye’den çıkalım, siyasi risk burada var diyecekler… Düne kadar bizi pozitif ayrıştıran bir hikayemiz vardı bundan sonra negatif ayrışma daha çok olacaktır.”

Yatırımcıların fiyat vermekte zorlanması nedeniyle uzun süre işlem geçmeyen tahvil bono piyasasında ise 8 Mart 2023 itfalı, 10 yıllık tahvil, yüzde 7.16 ile Cuma gününe göre 30 baz puan üzerinde yükselişle güne başlarken gösterge tahvilde bileşik faiz yüzde 6.78 ile Nisan başından beri en yüksek seviye olan yüzde 6.78’e kadar yükseldi.

UZMANLAR NE DİYOR?

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof. Özgür Demirtaş, piyasanın 3 sac ayağı borsa, dolar ve faizden en önemlisinin faiz oranları olduğuna dikkat çekerek, “Dünkü olaylardan sonra borsadaki düşüş beklenen bir düşüştü, ama henüz yabancılar çıkmadı. Faiz oranlarındaki artışın devam etmesi ise birçok sektörde negatif etki yaratır. Son zamanlarda ucuza verilen krediler bir anda pahalı hale gelir. Bunun da her yaş grubundan insana olumsuz etkisi olacak. Finansal piyasalar güvenle çalışırlar, bu güven eksilirse yabancılar dahil yatırım çekilir. Bu aşamada hoşgörü çok önemli, ılıman mesajlar verilmesi gerekir” dedi.

Finansbank Başekonomisti İnan Demir, “Geniş çaplı protestolar para birimi ve TL cinsi yatırım araçları üzerindeki baskıyı artırabilir. Bu haftanın yoğun veri gündemine (yurtiçindeki enflasyon verisi ve ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verisi) bağlı olarak negatif ortamın devam etmesi de bunda etkili olabilir. TCMB Başkanı Erdem Başcı’nın da Cuma günü belirttiği gibi, TCMB’nin TL’deki zayıflığa likidite koşullarını sıkılaştırarak karşılık vermesini bekliyoruz” dedi.

ING Bank Döviz Masası Müdürü Burçin Metin de doların sabah piyasada likiditenin çok düşük olduğu saatlerde 1.90 TL seviyesini gördüğünü belirterek, “Ama bu seviyeden ciddi bir satış geldi. Merkez Bankası’nın bugün açıklayacağı repo rakamları dolar kuru üzerinde etkili olacak. Merkez Bankası geçen hafta kurda sıkılaştırmanın sinyallerini vermişti ancak hafta sonu yaşanan olaylar bu sıkılaşmayı daha çok etkiledi. Piyasada çok hızlı hareketler oluyor. Biraz daha piyasanın oturmasını beklemek gerekiyor, fazla panik yapmamak lazım. Çünkü gelecek açıklamalar kuru sert bir şekilde etkileyebilir” dedi.

Kaynak Hürriyet

One Comment »

  1. mansur 04 Haziran 2013, 00:50 - Reply

    Ulkemiz maddi yonden dususte umarim sonumuz hayrolur.

Leave A Response »

%d blogcu bunu beğendi: