Eesha Khare, cep telefonunu 30 saniyede şarj eden cihaz geliştirdi

steponline 21 Mayıs 2013 0
Eesha Khare, cep telefonunu 30 saniyede şarj eden cihaz geliştirdi

Cep telefonu sahiplerinin en büyük sorunlarından biri olan şarjın kısa sürede bitmesine karşı bugüne kadar sunulan en iyi çözüm 18 yaşındaki bir lise öğrencisinden geldi. Eesha Khare tarafından geliştirilen ‘süperkapasitör’ cep telefonlarını sadece 30 saniyede şarj edebiliyor.

Khare’nin siyah, dikdörtgen şeklinde ve 1 inch büyüklüğündeki cihazı bir cep telefonunu 20 ila 30 saniye arasında şarj edebiliyor. Cihaz çok ufak olduğundan dolayı cep telefonu içine de sığabiliyor. Khare’ye göre insanlar bundan böyle elektrik prizi aramak zorunda kalmayacak.

 

Sarj-etmek-tarih-oldu

Hibrit otomobillerde de kullanılabilir

Geliştirdiği cihazı “Çok küçük hacimde büyük ölçüde enerji depolayabilen bir ‘süperkapasitör’ diye anlatan Khare ayrıca bu teknolojinin hibrit otomobillerin daha hızlı şarj edilmesinde de kullanılabileceğini de söyledi.

Aldığı ödül ile Harvard’a gidecek

Khare, Intel tarafından düzenlenen Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı’nda 1600 katılımcının arasından birinci olarak seçilerek 50 bin dolarlık ödüle layık görüldü. Lynbrook lisesinde okuyan Khare, aldığı ödülü Harvard Üniversitesi’nde okuyabilmek için kullanacak.

 

Kaynak : hurriyet.com.tr

Leave A Response »

%d blogcu bunu beğendi: